Sopot Mugri Pino Grigio 0.75l

520 ден

Sopot Mugri Pinot Grigio 0.75L е освежително и остра бело вино произведено од Винаријата Сопот, лоцирана во Србија. Направено од грозје Пино Гриџо, добиено од лозјето Мугри, ова вино нуди силна киселост и живописни овошни вкусови. Очекувајте ароми на цитрус, зелено јаболко и круша, со навестување на цветни ноти. На непцето, Sopot Mugri Pinot Grigio воодушевува со својата жива киселост, избалансирана со вкусови на лимон, зелена диња и допир на минералност. Ова разноврсно вино одлично се комбинира со морска храна, салати и лесни јадења со тестенини, што го прави идеален избор за лежерно јадење и собири на топло време.