Vino kamnik chateau sauvignon blank single vinrajd 2021 0,75

779 ден

Вино во шише, произведено 100% од сортата Совињон Блан. Ова вино е означено со специфична зелено-жолта боја и кристална чистота. Носот е сортен, откривајќи нежни вегетативни ноти како мешавина од цитрус и тропско овошје. Вкусот е средно тело, со типична свежина, минерални подтонови и со пријатен и хармоничен послевкус.

Уживајте во ова вино разладено на 7-10°C, во комбинација со свежа морска храна, предјадења со лосос, зелени салати и специјалитети од пилешко месо.

Алкохол: 12,5 % од Vol.

Флаширано: мај 2023 година