Vino Kamnik Chateau Viognier 2020

1,179 ден

Виното е добиено 100% од сортата Viognier, има специфична длабоко жолта боја и кристално чисто. Мирисот, кој е прекрасен и елегантен, открива ароми на нектарини и круши од камен овошје, надополнети со тонови на колачиња од джинджифилово. Уникатноста на ова вино произлегува од 10-месечниот подолг контакт со фината талог, со таканаречената метода „sur lie“, која дава комплексен букет. Вкусот е со полно тело, со извонредна минералност и кремаст, проследен со долг, хармоничен послевкус.
Уживајте во ова вино во комбинација со кремасти, благо зачинети јадења.