Amrut Raj Igrala 0,7л 40%

2,770 ден

Боја
Виски со длабока златна боја.

Вкусот
Вкусот на вискито е полн и избалансиран, со ноти на мед, праска, агруми и црн пипер, со малку мрсна текстура. Повкусот е долг, мек, сладок.

Арома
Вискито има овошна арома со забележливи ноти на цитрус, праска и диња, како и ноти на карамела.

Гастрономски комбинации
Најдобро е да се пие виски како дигестив.

Интересни факти
„Amrut “ Raj Igrala е индиско виски со едно слад чие име се преведува како „Крал на орлите“. Избраниот јачмен одгледуван во државата Пенџаб се користел за производство на виски. По дестилацијата, Amrut Raj Igrala се стареел во дабови буриња со бурбон, што му давало на пијалокот мала сладост. Вискито се шишиња без ладна филтрација или боење.

Карактеристики
Земја: Индија
Волумен: 0,7 l.
Бренд: Amrut
Филтрација: Нема ладна филтрација
Тврдина: 40%
Пакет: Цевка
Тип: Единечен слад
Стареење на буре: Шише бурбон