Dalmore 18 years old Single Malt 0,7l 43%

7,825 ден

Арома и вкус
Нејзините моќни особини се веќе очигледни на носот. Најпрво доминира дабовото дрво, а потоа се заменува со слатка ванила и темно чоколадо. Има и ноти од портокал и цимет. Тој е многу интензивен и тежок за непцето. Темното чоколадо останува и се надополнува со кафе и зачини како цимет и морско оревче. Има и ноти на слатки агруми. Во долгиот финиш, дабот уште еднаш го пробива патот до површината и му овозможува на Dalmore 18-годишниот да заврши елегантно како што заслужува.

За дестилеријата
Дестилеријата Далмор се наоѓа покрај Кромарти Фирт. Се наоѓа на северот на шкотските висорамнини, регион познат во светот по своето виски. Основана во 1839 година, дестилеријата може да се осврне на долгата традиција. Далмор сега е една од 25-те најголеми дестилерии во светот и ги импресионира љубителите на виски со својата широка палета на производи. Во процесот на производство се користи вода од реката Алнес, што му дава на вискито цветен карактер што е типичен за регионот.