Dalwhinnie 15 years old 0,7l

3,999 ден

Дестилеријата Dalwhinnie е највисоката дестилерија во Шкотска, која се наоѓа на 1.164 метри надморска височина во прекрасниот национален парк Cairngorm. Предноста на оваа локација е што ниските температури овозможуваат многу брзо кондензација на вискито за време на процесот на дестилирање, што помага да се развие јасен, чист вкус. Овој богат скоч со едно слад од висорамнините се старее веќе 15 години за мазен, комплексен вкус. Доделено со импресивни 95 поени во Библијата за виски од Џим Мареј, тој е популарен избор и кај критичарите и кај ентузијастите.

Вискито има ноти на кафиле, овошје и цвеќиња на носот, со вкус на слад, јаткасти плодови и ванила на непцето. Лесна нота на чад го заокружува вкусот, а финишот е долг и лапнал. Овој чист, лесен дух е совршен влез за некој што сака да започне со виски од виски, или за оние кои бараат квалитетно виски кое е одлична вредност за парите.