Don Julio 1942 0,7l

14,999 ден

Don Julio Tequila, направена во регионот на Халиско, е еден од најголемите брендови на текила во САД. Неговата историја датира од 1942 година кога основачот Дон Хулио Гонзалес-Фраусто Естрада почнал да дестилира текила на 17-годишна возраст.

Именуван по годината на раѓање на брендот, Don Julio 1942 е текила со ограничено издание, која се подложува на втора дестилација во специјална сè уште позната како Pot Still 6, која уште повеќе ги усовршува вкусовите. Текилата покажува сјајна златна боја. Во носот, слатките ароми на карамела и тофи се обложени со свеж мирис на ванила и ноти на црвено овошје како цреша измешано со карамела и бадеми. На непцето се претставува свиленкасто и мазно со вкус на печена агава и ванила, тропско овошје зрее на сонце и зачинети подтонови. Слаткиот финиш со агава е проследен со долготрајни белешки на даб и богата суштина од ванила.